Niezalogowany (Zaloguj się)

Vanilla 1.1.5a jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

reklama: ODCZYNNIKI CHEMICZNE - produkcja i handel / polskie i zagraniczne chemikalia

• CommentAuthorMala_Mi
    • CommentTime2 Feb 2011
     Report Post
    Na zerówce z chemii miałam takie pytanie: "Dlaczego niektóre (które?) gazy szlachetne reagują? Jak ?" Jako że profesor czasem daje takie same pytania na późniejszych terminach, zależy mi, aby znać prawidłową odpowiedź.

Nie mam zielonego pojęcia, dlaczego... W ogóle o tym nic nie braliśmy, w materiałach, z których się uczę nie ma ani słowa, pisze tylko, że gazy szlachetne tak na prawdę nie są szlachetne, bo niektóre reagują.

Dotarłam jedynie do takowych informacji:
    - "Naukowcom udało się przereagować niektóre z nich, jednak udaje się to tylko w specyficznych warunkach (np. bardzo wysokie ciśnienie, specjalne katalizatory itd.)"

- reagują radon, ksenon i krypton. Krypton tworzy fluorki, ksenon ulega w wodzie hydrolizie i powstaje trójtlenek ksenonu, on tworzy kwas ksenonowy, a ten kwas nadksenonowy, radon również fluorki

i nic więcej znaleźć nie mogę. Szukam w internecie, ale tam wszędzie pisze, że gazy szlachetne nie reagują..

Czy ktoś wie, w jaki sposób one reagują?? I przede wszystkim - DLACZEGO ???
    Bardzo proszę o pomoc.
    • CommentAuthoradmin
    • CommentTime23 Oct 2011
     Report Post
    Gazy szlachetne o wyższej liczbie elektronów, posiadają wiele różnych orbitali. Wszystkie w stanie normalnym są obsadzone w całości, ale możliwe są hybrydyzacje i wzbudzenia. W takim stanie niektóre mniej trwałe orbitale mogą tworzyć wiązanie z bardzo reaktywnymi pierwiastkami (fluor, tlen). Ponieważ fluor i tlen bardzo mocno "zasysają" elektrony, więc jeśli końcowy stan energetycznie jest korzystny, to orbitale gazów szlachetnych o niskiej energii wiązania się par elektronów mogą przereagować czyli oddać elektron do akceptora jakim jest np. fluor.
    Nie jestem specjalistą od fizyki kwantowej i submolekularnej, więc użyte przeze mnie terminy z tych dziedzin mogą być błędne, choć samo sedno sprawy jest jak myślę zgodne ze współczesną wiedzą.