Niezalogowany (Zaloguj się)

Vanilla 1.1.5a jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

reklama: ODCZYNNIKI CHEMICZNE - produkcja i handel / polskie i zagraniczne chemikalia

  • CommentAuthorMala_Mi
  • CommentTime2 Feb 2011
   Report Post
  Na zerówce z chemii miałam takie pytanie: "Dlaczego niektóre (które?) gazy szlachetne reagują? Jak ?" Jako że profesor czasem daje takie same pytania na późniejszych terminach, zależy mi, aby znać prawidłową odpowiedź.

  Nie mam zielonego pojęcia, dlaczego... W ogóle o tym nic nie braliśmy, w materiałach, z których się uczę nie ma ani słowa, pisze tylko, że gazy szlachetne tak na prawdę nie są szlachetne, bo niektóre reagują.

  Dotarłam jedynie do takowych informacji:
  - "Naukowcom udało się przereagować niektóre z nich, jednak udaje się to tylko w specyficznych warunkach (np. bardzo wysokie ciśnienie, specjalne katalizatory itd.)"

  - reagują radon, ksenon i krypton. Krypton tworzy fluorki, ksenon ulega w wodzie hydrolizie i powstaje trójtlenek ksenonu, on tworzy kwas ksenonowy, a ten kwas nadksenonowy, radon również fluorki

  i nic więcej znaleźć nie mogę. Szukam w internecie, ale tam wszędzie pisze, że gazy szlachetne nie reagują..

  Czy ktoś wie, w jaki sposób one reagują?? I przede wszystkim - DLACZEGO ???
  Bardzo proszę o pomoc.
  • CommentAuthoradmin
  • CommentTime23 Oct 2011
   Report Post
  Gazy szlachetne o wyższej liczbie elektronów, posiadają wiele różnych orbitali. Wszystkie w stanie normalnym są obsadzone w całości, ale możliwe są hybrydyzacje i wzbudzenia. W takim stanie niektóre mniej trwałe orbitale mogą tworzyć wiązanie z bardzo reaktywnymi pierwiastkami (fluor, tlen). Ponieważ fluor i tlen bardzo mocno "zasysają" elektrony, więc jeśli końcowy stan energetycznie jest korzystny, to orbitale gazów szlachetnych o niskiej energii wiązania się par elektronów mogą przereagować czyli oddać elektron do akceptora jakim jest np. fluor.
  Nie jestem specjalistą od fizyki kwantowej i submolekularnej, więc użyte przeze mnie terminy z tych dziedzin mogą być błędne, choć samo sedno sprawy jest jak myślę zgodne ze współczesną wiedzą.