Niezalogowany (Zaloguj się)

Vanilla 1.1.5a jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

reklama: ODCZYNNIKI CHEMICZNE - produkcja i handel / polskie i zagraniczne chemikalia

• CommentAuthoralicee91
    • CommentTime12 Jan 2011
     Report Post
    heej, mam taki problem.
    otoż mialam do oznaczenia zawartosc jonow zelaza przy uzyciu 15 cm^3 10% kwasu siarkowego(VI), ok 15 cm^3 10% rotworu jodku potasu i jako wskaznika 3cm^3 0,5% kleiku skrobiowego.
    wszystkie obliczenia wyszyly tak jak powinny.
    ale problem tkwi w pytaniu dodatkowym zadania: dlaczego jodek potasu uzywany tu jest w znacznym nadmiarze?
    nie moge rozkminic dlaczego.xd

ktos wiee?
    prosze o pomoc.
    dziekuje z gory.
    • CommentAuthoradmin
    • CommentTime13 Jan 2011
     Report Post
    2Fe(3+) + 2I(-) --> 2Fe(2+) + I2
    (jod barwi skrobię na niebiesko); kwas siarkowy prawdopodobnie tworzy kwaśne środowisko potrzebne do rozpuszczenia żelaza.
    Nadmiar jodu odmiareczkowuje się tiosiarczanem (co jest wazne) do zaniku barwy niebieskiej.

Nadmiar jodku wynika z 2 aspektów:
    1) skoro wykonujesz analizę, to znaczy, że nie wiesz ile dokładnie masz użyć odczynnika analitycznego (jodku), a jego nadmiar nie przeszkadza, bo i tak oznacza się potem tylko wydzielony wolny jod
    2) jodki pomagają rozpuszczać jod, gdyż tworzy się anion I3(-) [ w reakcji I(-) + I2 --> I3(-) ] - stąd duży nadmiar jodków pomaga w rozpuszczeniu jodu, który normalnie nie rozpuszcza się w wodzie
    • CommentAuthoralicee91
    • CommentTime27 Jan 2011
     Report Post
    mam zaem kolejne pytanie, ktore dotyczy mianowania tiosiarczanu sodu.
    składniki: 5 cm3 10% roztworu jodku potasu i tyle samo 10% kwasu solnego , 10cm3 roztworu dichromianu potasu o st. 0,0167mol/dm3 i ok 3cm3 kleiku skrobiowego. Calosc miareczkowane bylo tiosiarczanem sodu.

reakcje mam, bilans mam.
    natomiast:
    1)Czy zamiast kwasu solnego mozna użyć kwas siarkowy (VI) i dlaczego?

2)Wyjasnic niebieskie zabarwienie roztworu po miareczkowaniu.